Relacja z Paschalnego Rejonowego Dnia Wspólnoty

Za nami majowy Rejonowy Dzień Wspólnoty. Bardzo Wam dziękujemy za obecność, a przede wszystkim za modlitwę i wspólnotę. Zachęcamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia, którą podzieliła się z nami Justyna Włodarczyk.

14.05.2023 r. przeżywaliśmy Paschalny Rejonowy Dzień Wspólnoty Rejonu Południe w parafii pw. św. Augustyna we Wrocławiu. Rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią o godz. 11:00, podczas której wraz z dziećmi przygotowującymi się do przyjęcia Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Natomiast sama Eucharystia sprawowana była w intencji dziękczynnej za 50 lat Domowego Kościoła. Dzieci (prawie) pierwszokomunijne ubogaciły liturgię, natomiast nasza wspólnota służyła przy ołtarzu oraz zadbała o oprawę muzyczną liturgii.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ [TUTAJ] – fot. Justyna Włodarska

Następnie udaliśmy się na Agapę, po której Brat Wacław Trawiński, moderator rejonowy, wygłosił dla nas konferencję w temacie „Koinonia” – z gr. wspólnota, łac. communio.

Cytując ks. Blachnickiego:

„Wspólnota jest wynikiem zawiązania się relacji między osobami, czyli wynikiem spotkania. Spotkania najpierw wertykalnego, spotkania w wierze z Bogiem Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym, które to spotkanie otrzymuje wymiar horyzontalny w naszych spotkaniach braterskich, gdy jako dzieci jednego Ojca odkrywamy swoje braterstwo w Chrystusie w miłości Ducha Świętego, agape. (…) Nowa wspólnota (…) realizuje się (…) w żywych komórkach, w których wszyscy znają się po imieniu, wchodzą w bezpośrednie relacje międzyosobowe, służąc sobie nawzajem i znosząc siebie w miłości, która cierpliwa jest, i dając wobec siebie świadectwo, wzbogacając siebie wzajemnie posiadanymi charyzmatami. (…) Tam można dzielić się słowem Bożym, modlić się spontanicznie, dawać świadectwo, nawracać się tworząc ewangeliczny styl życia, służyć sobie wzajemnie posiadanymi darami, praktykować wspólnotę dóbr i jedność działania.” [ks. Franciszek Blachnicki, Słowo do uczestników Centralnej Oazy Matki 1984, fragmenty]

Po Agapie nastąpiły spotkania w grupach, podczas których metodą Ewangelicznej Rewizji Życia zastanawialiśmy się nad tematem „Jestem darem dla wspólnoty”, w oparciu o fragmenty Dz 8, 5-24 oraz Dz 9, 1-39. Odkryliśmy m.in., że to, co jedni uważają za szaleństwo (np. podejmowanie się niektórych odpowiedzialności, organizacja, posługa muzyczna itd.), dla innych może być właśnie ich talentem danym przez Boga na rzecz rozwijania wspólnoty poprzez diakonię (służbę). I właśnie dzięki takiej różnorodności we wspólnocie możemy wzrastać i znajdzie się miejsce dla każdego, a do tego wszystkie talenty są potrzebne! 🙂

Spotkanie ze wspólnotą zakończyliśmy spotkaniem z Tym, bez którego by naszej wspólnoty nie było – z Bogiem w Najświętszym Sakramencie podczas Namiotu Spotkania. Towarzyszył nam w tym fragment Łk 24,36-53.

Postanowieniem i zadaniem domowym po tym dniu wspólnoty dla wszystkich (także nieobecnych) jest:

  • Podczas najbliższej Eucharystii podziękować Bogu za talenty, które mam oraz za 50 lat Domowego Kościoła.
  • Rozwijać swoje talenty i ubogacać nimi Wspólnotę (wybrać konkret!)

Zapraszamy także na Mszę Wspólnotową, która odbędzie się 18.06.2023 w Sulistrowicach, a po niej na Agapę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.